FAQ

Otázka: Co mám dělat, když potřebuji pořídit nábytek, tisk, propagační předměty, IT ?

Odpověď: Pořizování dodávek, služeb daných komodit lze realizovat výhradně prostřednictvím DNS, běžné IT i prostřednictvím rámcové smlouvy (kontaktujte svého IT technika). 

Otázka: Co mám dělat, když potřebuji dodávku nebo službu rychle a lhůty VZ to jen zdržují ?

Odpověď: Pořizování dodávek, služeb a stavebních prací se na UJEP řídí výhradně směrnicí rektora č. 6/2021, která stanovuje základní pravidla, kompetence a organizaci zadávání veřených zakázek v souladu se zákonem č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, v aktuálním znění a dalšími vnitřními předpisy a normami UJEP. Z tohto důvodu je nezbytné plánovat a podávat žádosti o veřejnou zakázku v dostatečném časovém předstihu. 

Otázka: Co mám dělat, když mám speciální, unikátní požadavek, v celém vesmíru je jenom jeden výrobce, a navíc se jedná o havárii, a ještě jednám v časové tísni, a je ohrožen celý projekt.  ?

Odpověď: Pokud se nejedná o mimořádnou situaci (útok mimozemšťanů, kataklyzmatickou katastrofu nebo pandemii) směrnice musí být vždy dodržena. O mimořádé situaci rozhoduje vláda prostřednictvím vyhlášení Výjimečného stavu.

Otázka: Co vše je veřejná zakázka?

Odpověď: Veřejná zakázka je smlouva mezi veřejným zadavatelem a dodavatelem na dodávku zboží, služeb nebo stavebních prací. Smlouva může být uzavřena i formou objednávky. Veřejná zakázka je i drobný nákup.

Otázka: Mám externí zdroj financování, musím pořizovat službu nebo dodávku prostřednictvím veřejné zakázky ?

Odpověď: Pokud je dodávka nebo služba hrazena z jakéhokoliv účtu UJEP a nebyla vysoutěžena prostřednictvím jiného veřejného zadavatele (např. jiná univerzita), tak se vždy jedná o veřejnou zakázku, která podléhá pravidlům směrnice UJEP. Bez ohledu na zdroj financování.

Otázka: Jaké jsou požadavky na zadávací dokumentaci ?

Odpověď: Zadávací dokumentace musí obsahovat všechny důležité informace o zakázce, včetně technických specifikací a hodnotících kritérií. Technická specifikace nesmí přímo nebo nepřímo odkazovat na konkrétní výrobek nebo službu.

Otázka: Jaké jsou základní principy zadávání veřejných zakázek ?

Odpověď: Principy zahrnují transparentnost, rovné zacházení, nediskriminaci a hospodárnost.

Otázka: Co je Odpovědné veřejné zadávání veřejných zakázek (SOVZ), a kdy ho použít ?

Odpověď: Odpovědné veřejné zadávání veřejných zakázek (dále jen SOVZ) je proces, který má za cíl zajištění udržitelnosti, spravedlnosti a rovných příležitostí při zadávání veřejných zakázek. Jedná se o systém, který stanovuje pravidla a postupy pro výběr dodavatelů a zajišťuje, že veřejné zakázky jsou udělovány na základě objektivních kritérií a ve prospěch veřejnosti. U veřejných zakázek malého rozsahu je SOVZ možné použít vždy, když je to vhodné. U zakázek dle zákona o zadávání veřejných zakázek je nutné použít SOVZ vždy, když je to vhodné. 

Otázka: Jak lze zajistit Odpovědné veřejné zadávání veřejných zakázek ?

Odpověď: Existuje několik způsobů, jak zajistit Odpovědné veřejné zadávání, každá zakázka by měla být z pohledu SOVZ podrobena před podáním žádosti o VZ  kontrole, zdali SOVZ lze využít. Nastavení konkrétních parametrů SOVZ je u každé zakázky natolik individuální, že je nezbytné konzultovat SOVZ s OVZ. Některé příklady dobré praxe lze nalézt zde

Otázka: Kde najdu informace o veřejných zakázkách uveřejněných UJEP ?

Odpověď: Všechny zakázky nad 200 000,-Kč bez DPH neleznete v elektronickém nástroji EZAK na profilu zadavatele zde